آغاز واکسیناسیون کویید ۱۹ در ایران

به گزارش روابط عمومی خیریه محمد امین(ص)،رییس جمهوری از آغاز واکسیناسیون براساس اولویت‌های تعیین شده از هفته جاری خبر داد و گفت: کادر درمان، سالمندان و افراد دارای بیماری‌های زمینه ای، در اولویت دریافت واکسن کویید ۱۹ هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در نشست ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به نزدیک شدن به مرز یک سالگی کرونا در ایران، گفت: روزهای پایانی بهمن پارسال روزهایی بود که متوجه ورود این ویروس وارد کشور شده ایم. شاید یک هفته قبل‌تر این ویروس داخل کشور بوده، اما روزی که ما متوجه شدیم و آزمایش مثبت اعلام شده است به آخر ماه بهمن مربوط می‌شود.

رییس جمهوری با بیان اینکه این پاندمی شرایط ویژه‌ای در سراسر دنیا به وجود آورده است، اولین مسئله را پیشگیری توصیف کرد و گفت: همه ما می‌دانیم این ویروس مردم را مبتلا می‌کند و بهترین راه برای ابتلا نشدن به یک ویروس، پیشگیری است.

وی فاصله‌گذاری اجتماعی، کاهش ترددها، کاهش تجمعات و رعایت منظم پروتکل‌های بهداشتی را موارد پیشگیری برشمرد و ادامه داد: همه دنیا تقریباً روی این موضوع اتفاق نظر دارند و باید تلاش کنیم حرکت ما در این زمینه رو به جلو باشد.

رییس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: آماری که هفته گذشته مطرح شد، نشان داد که رعایت پروتکل‌ها کمتر شده و ۸۱ درصد بوده است و گزارش این هفته نشان داد رعایت پروتکل‌ها ۷۵ درصد بوده و مرتب به سمت کاهش رعایت پروتکل‌ها می‌رویم. با کاهش رعایت پروتکل ها به سمت افزایش ابتلا به بیماری خواهیم رفت و این برای ما دردناک خواهد بود.

رییس دولت دوازدهم در ادامه از شهروندان خواست در هفته‌های پیش رو مراعات کنند تا ایام عید خوبی پیش رو داشته باشیم و افزود: اگر همه مراعات‌ها را مدنظر قرار دهیم هم کسب و کار رونق پیدا می‌کند و هم سفرهای مردم برقرار خواهد شد اما اگر مراعات نکنیم ممکن است شرایط خوبی پیش رو نداشته باشیم.

روحانی درباره واکسیناسیون در کشور هم تصریح کرد: یکی از راه‌های ایمن‌سازی واکسیناسیون است که ایمنی جمعی ایجاد می‌کند. اگر این کار می‌خواست به شکل معمول باشد، باید یکی، دو سال صبر می‌کردیم اما به خاطر آنکه این بیماری تلفات زیادی می‌گرفت و مشکلات زیادی را ایجاد می‌کرد، سازمان جهانی بهداشت مجوز اضطراری صادر کرد.

وی با اشاره به ساخت واکسنهای مختلف در جهان افزود: واکسن‌های مختلفی در جهان ساخته شده است. شاید ۱۳۰، ۱۴۰ واکسن باشد که پنج، شش واکسن معروف شدند. از سوی دیگر جمعیت بشر ۷.۸ میلیارد است و اگر بخواهیم ۸ میلیارد نفر را واکسن بزنیم، باید ۸ میلیارد واکسن بسازیم که به زودی انجام نمی‌شود. حتی اگر هر کشوری ۶۰، ۷۰ درصد جمعیت خود را واکسن بزند که ایمنی را ایجاد کند، کار سختی است.

رییس قوه مجریه با بیان اینکه واکسن‌ها عموما دو مرحله‌ای هستند که مشکلات خاص خود را دارند، خاطرنشان کرد: ما در ایران ۸۴ میلیون نفر جمعیت داریم و باید عدد قابل ملاحظه‌ای واکسن تولید کنیم. تولید واکسن در اولویت ماست. اگر شرایط هم در دسترس باشد، امکانات تزریق واکسن کار آسانی نیست و پنج، شش ماه زمان می‌برد تا افراد واکسینه شوند.

روحانی اضافه کرد: همه دستگاه‌ها خود را آماده‌ کرده‌اند واکسیناسیون در ایران انجام شود و خوشبختانه اولین محموله واکسن وارد کشور شده‌ است. براساس اولویت‌هایی که وزارت بهداشت و درمان مشخص می‌کند، واکسیناسیون آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: این برای ما بسیار خوشحال کننده است که در ابتدا کادر درمان بتوانند این واکسن را در دو مرحله بگیرند و بعد هم برای سالمندان و آنهایی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند واکسیناسیون شروع و اجرا می‌شود.

روحانی افزود: امیدواریم قبل از عید این واکسیناسیون به طور قابل ملاحظه‌ای در افرادی که مستعد هستند و افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند و همچنین کادر درمان انجام شود.

رییس جمهوری تصریح کرد: امیدواریم سال آینده هم شرایطی فراهم شود که بعد از فصل بهار  واکسن‌های داخلی ما که احتمال دارد واکسن پاستور حتی در بهار به دست ما برسد و واکسنی که به صورت مشترک درست می‌شود واکسن رازی، واکسن برکت و همه اینها سال آینده شرایط بهتری برای مردم رقم بزند.

وی اظهار کرد: حتی اگر همه واکسن‌ها آماده و تزریق شود به دلیل اینکه خود واکسیناسیون یک زمان ۶ ماهه نیاز دارد و از سویی اثر آن واکسن‌ها ۱۰۰ درصد نیست و در دو مرحله باید این کار انجام گیرد، بنابراین ما باید تا یک سال آینده پروتکل‌های بهداشتی را همچنان مراعات تا از این خطر عبور کنیم.

روحانی در پایان از رسانه ها خواست همچنان این هشدار به مردم بدهند که با شروع واکسیناسیون در جامعه عادی‌سازی نشود و تاکید کرد: همچنان باید پروتکل‌ها برای مدت طولانی مراعات شود تا از مشکلات عبور کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *