2020-05-04

درباره خیریه

بسم الله الرحمن الرحیم
از آنجا که در فرهنگ دینی موضوع خیراندیشی و انفاق از جایگاه ویژه ای برخوردار است و در انجام و اقدام به این رسالت خطیر عموماً روحانیون جزو پیشگامان محسوب شده و می شدند، در همین راستا حضرت آیت الله طاهری (قَدس الله نفسه الزکیه) نیز با منشی انسان دوستانه همواره در امر انجام فعالیت های خیرخواهانه به جدیت تام پیشگام و پیش قدم بودند.
این اهتمام به امور خیر و پیشینه غنی سبب شد تا در سالهای پایانی عمر پر برکت ایشان تاسیس یک خیریه با نام پیامبر مهربانی ها را در دستور کار قرار دهند. اقدامات اولیه تشکیل این خیریه از سوی ایشان شکل گرفت اما تأسیس رسمی آن به عمر پربرکتشان کفاف نداد و بعد از ارتحال وی، فرزندان خلف¬شان، حجت الاسلام حاج سید محمد حسن طاهری این رویکرد ارزشمند را که در وصیت معظم له نیز بدان تأکید شده بود جامه عمل پوشانده و خیریه را با نام محمد امین (ص) در سال ۹۲ تاسیس و به ثبت رساندند.
هدف این موسسه بطور عام انجام کلیه امور خیریه و عام المنفعه عند الاستطاعه در موضوعات مذهبی، فرهنگی، علمی، بهداشتی و درمانی، رفاهی، اجتماعی و اقتصادی می باشد. اما با توجه به شیب تند افزایش جمعیت سالمندان کشور و تأکید ویژه مرحوم آیت الله طاهری (ره) مبنی بر تکریم سالمندان و حفظ ارزش های والای آنان در سالهای پایانی عمر، این خیریه علاوه بر خدمات فوق رسالت تخصصی خود را تشکیل یک پایگاه علمی-خدماتی مرجع در حوزه سالمندی قرارداده و در این راستا و به منظور تحقق عملی و اجرائی هرچه اثربخش تر این مهم اقدام به “تأسیس بنیاد فرزانگان محبت ایرانیان” تحت نظر شورای ملی سالمندان کشور نموده است.
خیریه محمد امین (ص) اهدف زیر را در حوزه سالمندی دنبال می کند:
تکریم ارزش های انسانی
معنابخشی برای زندگی
افزایش سطح نشاط و امید به زندگی
توانمندسازی و افزایش استقلال
کاهش هزینه های سالمند، خانواده، جامعه و دولت
ایجاد زمینه بهره مندی از استعدادها و تجارب
حراست و انتقال سرمایه دانشی سالمندان
و نهایتاً ایجاد یک پایگاه علمی تحقیقاتی
فعالیت مدون این خیریه در حوزه سالمندی در سال ۹۶ با تشکیل کارگروه علمی آغاز شد. این بخش طی پروسه ای یکساله یک پایگاه علمی برای زیر بنای تمامی فعالیت های خود ایجاد کرد. از خروجی های این پایگاه علمی می توان به انتشار سه جلد کتاب با بهره گیری از منابع معتبر جهانی از جمله سازمان بهداشت جهانی و سازمان ملی سلامت آمریکا با عناوین ” سلامتی، آرامش و شادی پس از شصت سالگی”، ” زندگی بهتر با خود مراقبتی” و ” راهنمای خانواده برای مراقبت از سالمند” اشاره نمود. کتاب چهارم این کارگروه نیز با عنوان “راهنمای مراقبین: آموزش چگونگی مراقبت از سالمند” در مجلدی قریب به ۱۰۰۰صفحه در دست تدوین نهایی است.
بعد از تقویت بنیه علمی، خیریه محمد امین(ص) وارد فاز عملیاتی خدمات سالمندی شد. با توجه به لزوم توانمند سازی سالمندان برای دوری از انزوا و حضور فعال در جامعه خدمات مختلف خیریه از جمله برگزاری”کلاس های شادی و توانمندسازی ویژه افراد بالای ۶۰ سال” با همکاری معاونت اجتماعی شهرداری اصفهان در فرهنگسراهای مختلف شهر اصفهان برگزار شد.
ارزیابی های اولیه از برگزاری این کلاس ها حکایت از تاثیر و بهبود کیفیت زندگی سالمندان داشت. این بازخورد مثبت به همراه درخواست سالمندان و خانواده آنها برای وجود یک پایگاه دائمی، دست اندرکاران خیریه محمد امین(ص) را بر آن داشت تا با تجهیز بخشی از دفتر خیریه مجموعه خدمات این حیطه شامل برگزاری کلاس های مختلف آموزشی، ورزشی، فرهنگی، تفریحی و همچنین خدمات حمایتی شامل مشاوره های روانشناسی، حقوقی و خدمات داوطلبانه و گردشگری تحت قالب بنیاد فرزانگان محبت ایرانیان به سالمندان نماید. که از نمونه های آن می توان به برگزاری چهارهمایش در زمینه آشنایی، پیشگیری و کنترل آلزایمر، جشن های مختلف از جمله پاسداشت یلدا و خدمات آموزشی زبان انگلیسی، آموزش کار با موبایل هوشمند، لپتاپ، هنردرمانی، سفالگری، موسیقی، خاطره گویی و قصه خوانی، حدیث دل، بهبود سبک زندگی، ورزش تای چی، ارائه مشاوره روانشناسی و اردوهای درون شهری و بروش شهری ویژه افراد بالای ۶۰ سال اشاره نمود.
و ما هنوز در ابتدای راهیم…