وزیر بهداشت: یکی از معضلات آینده ما جمعیت مردان سالمند است

وزیر بهداشت گفت: یکی از معضلات آینده ما، جمعیت مردان سالمند است که علاوه بر آشفتگی روان و روح، مشکلات جسمی عدیده ای خواهند داشت.

به گزارش روابط عمومی خیریه محمد امین(ص)، سعید نمکی در پیام ویدیویی به کنگره ملی سلامت مردان که به صورت مجازی برگزار می شود، اظهار داشت: در همه کشورها به ویژه کشورهای در حال توسعه و کشورهای توسعه نیافته، آقایان محور اصلی همه زحمات خانواده در همه عرصه ها هستند.

وی افزود: مردان، فعالیت های اصلی اقتصادی خانواده را اداره می کنند، در شرایطی که زنان در مظلومیت و محرومیت قرار می گیرند باید مدافعان سرسخت اولیه حقوق خانواده باشند و اگر نباشند، شیرازه خانواده و به ویژه کودکان از هم پاشیده می شود.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در جوامعی مانند ایران که از نظر فرهنگی، توجه به سلامت مردان علاوه بر بی توجهی سازمان های بین المللی، مغفول می ماند یکی از مشکلات این است که این گروه از جامعه معمولا زیاد توجهی به کنترل دوره ای سلامت خود ندارند. اصولا زمانی متوجه می شویم که یک مرد دچار فشارخون قبلی است که با نارسایی یا سکته مغزی و قلبی، وارد آی سی یو و سی سی یو می شود.

نمکی تصریح کرد: در فرهنگ ما متاسفانه اینگونه جا افتاده که مردان بزرگ، چون درختان ستبر، ایستاده می میرند یا مرد باید که در کشاکش دهر، سنگ زیرین آسیاب باشد. متاسفانه از دوران کودکی، نوجوانی و جوانی به ما می آموزند که مردان نباید گریه کنند و باید غم را در خودشان فرو ببرند و مسائل بهداشت روان برای مردان در کشورهایی مانند ما، یکی از اصلی ترین معضلات اجتماعی و نظام سلامت است.

وی یادآور شد: غیر از سرطان های شایع و مشکلات سلامت در مردان که در این کنگره به آن پرداخته می شود، امروز با توجه به شیوع کرونا، یکی از مهمترین مواردی که نباید در بین مردان، مورد غفلت قرار گیرد، پرداختن به آسیب های روانی است که مردان در شرایط بسیار ناهموار اقتصادی کرونا، تحمل می کنند. تطویل دوران کرونا، بیشترین آسیب را به بنگاه های اقتصادی و دستگاه های می زند که از منابع دولتی استفاده نمی کردند.

وزیر بهداشت ادامه داد: بیکاری مردان، کمبود درآمدشان در شغل های آزاد و مواردی از این قبیل باعث شده که این بخش از جامعه علاوه بر فشار اقتصادی، دچار فشار بسیار سنگین روانی هم شوند. بنابراین توجه به آقایان در دوران کرونا چه از دید بهداشت روان و چه از دید مشکلات معیشتی، یکی از رسالت هایی است که تمام دست اندرکاران جمهوری اسلامی ایران دارند.

نمکی گفت: از همه عزیزانی که به جنبه های مختلف سلامت مردان در کشور توجه دارند، تشکر می کنم و خوشحالم که اعلام کنم سند ملی سلامت مردان با مشارکت ۲۸ دستگاه دولتی و سازمان های مردم نهاد، تدوین شد و در نشستی که با نمایندگان دستگاه های مختلف شورای عالی سلامت و امنیت غذایی داشتیم، تصویب شد و مراحل آن در این شورا مصوب و اجرایی خواهد شد.

وی اظهار داشت: امروز ما نیازمندیم که مردان را در همه عرصه ها به شکل ویژه ببینیم. علاوه بر عرصه سلامت، توجه به تاثیر مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت که آقایان در این بین ممکن است بیشترین آسیب را ببینند و آسیب دیدگی این افراد در این عرصه می تواند در دو گروه آسیب پذیر دیگر جامعه یعنی زنان و کودکان هم تاثیر بسیار مهمی داشته باشد؛ می طلبد که رسیدگی به سلامت مردان را فراتر از وزارت بهداشت یعنی در دستگاه های دیگری که در معیشت و رفاه اجتماعی این گروه جمعیتی مداخله دارند، پیگیری کنیم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: یکی از بحث هایی که امروز باید مورد توجه همه ما باشد، سلامت مردان سالمند است. مردان سالمند به عنوان گروهی که با طی کردن دوران جوانی که در آن دوران هم خیلی از آنها به عنوان مردان مولد مطرح نبود و در زمان جوانی و قدرت کار، به علت نبود زیرساخت های کار در کشور، خودشان را به گونه ای سربار می دانستند، امروز همان افراد با همان احساس پا به مرحله سالمندی می گذارند.

نمکی یادآور شد: یکی از معضلات آینده ما، جمعیت مرد سالمندی است که علاوه بر آشفتگی روان و روح، مشکلات جسمی عدیده ای خواهد داشت و باید از امروز تلاش کنیم تا نظام های حمایتی کشور مانند بیمه و به ویژه بیمه های تکمیلی را برای دوران سالمندی مردان کشور آماده تر کنیم؛ چراکه هنوز این آمادگی را در بدنه نظام حمایتی کشور، نمی بینم.

منبع: کنگره ملی سلامت مردان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *