پیشنهاد تشکیل کارگروه سالمندی و توسعه پایدار اسکان بشر

دبیرکل کمیته ملی اسکان بشر ایران گفت: افزایش شدید نسبت جمعیت سالمند به کل جمعیت چالشی است که کشور ما نیز مثل بسیاری از کشورهای جهان با آن مواجه خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی خیریه محمد امین(ص)، محمدمهدی مظاهری در وبینار هم‌ اندیشی سالمندان و توسعه پایدار ادامه داد: به این منظور علاوه بر برنامه ریزی در جنبه های مختلف بهداشت، درمان و رفاه سالمندان باید به فکر تامین منابع لازم برای رویارویی با شرایط باشیم. بر این اساس پیشنهاد می شود کارگروه سالمندی و توسعه پایدار تشکیل و با همکاری همه دستگاه های مسوول و صاحب نظران پیگیری و محقق شود.

وی خاطر نشان کرد: ابتدا باید این باور به وجود آید که سالمندی یکی از مراحل رشد انسان است و برخلاف نگرش معمول پایان زندگی نیست؛ بلکه باید یک روند طبیعی است که انسان در آن یافته های زیادی برای ارائه به جامعه و دیگر اقشار جوامع و ملل دارد. از سوی دیگر ما باید به پاس خدماتی که این قشر در طول عمر خود داشته است، ساز و کارهای رفاه را برای آنها فراهم کنیم که به این منظور در کشورهای مختلف برنامه هایی تعریف شده است که می توان از این تجربه استفاده کرد.
دبیرکل کمیته ملی اسکان بشر ایران یادآور شد: باید سالمندانی سالم، شاد و فعال داشته باشیم. بنابراین علاوه بر حمایت نهادهای دولتی از سالمندان، سمن ها، نقش نهادهای غیردولتی و بخش خصوصی نیز در این میدان بسیار مهم است.

وی اضافه کرد: ما اکنون شاهد تعداد زیادی از کهنسالان هستیم که پس از بازنشستگی مجبور به کار هستند تا معیشت خود را تامین کنند. اما همان اندازه که کار کودکان مردود است، کار کردن به اجبار در کهنسالی نیز مردود است و باید مورد توجه قرار گیرد. باید توجه کنیم که روش های حل این معضل، فراهم آوردن ساز و کار اشتغال جوانان است تا آنان بار تکفل خانوار را برعهده گیرند و فشار را بر سایر اقشار کاهش دهند.

مظاهری با اشاره به اینکه در سالمندی بخشی نقش‌ها از سالمند حذف شده و نقش هایی که باقی مانده به روشنی تعریف نشده است افزود: این نظریه می گوید برای داشتن پیری موفق باید نقش‌های دیگری و جدیدی کشف و وسایل جدیدی به وجود آید و برای سالمندان امکانات و وسایل متنوعی تعریف و از تجارب دیگر کشورها نیز در این زمینه استفاده شود. از سویی حفظ روحیه در دوره سالمندی نکته بسیار مهمی است و تعامل روحیه میان سالمندان و سایر اقشار باید طراحی شود. ضمن اینکه حفظ و تقویت تعاملات اجتماعی بسیار مهم است و فضای شهری را می توان مکان ظهور تعاملات اجتماعی قلمداد کرد. بنابراین این فضا باید بسترهای مناسبی را برای تعاملات گروه‌های مختلف مخصوصاً کهنسالان فراهم کند.
وی تصریح کرد: فضای عمومی شرایطی برای کهنسالان فراهم می کند که علاوه بر رابطه های با واسطه باید بتوانند بی واسطه نیز در این فضا فعالیت کنند. شهر سالمند شهری دسترسی پذیر است که امکانات رضایت بخشی در فضای شهری در اختیار جامعه سالمند نیز قرار می دهد. از جنبه های دیگر شهر دوستدار سالمند احترام به کرامت انسانی سالمندان است که باید در چنین شهری محقق شود.

منبع: ایرنا

عکس از: محمدرضا جلیل زاده محمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *